Čo nové v Zlatých Moravciach – Informačná kancelária

Autor: Zdeno Košút | 9.2.2017 o 20:24 | (upravené 9.2.2017 o 20:36) Karma článku: 2,34 | Prečítané:  394x

Všetci to poznáme, či už v doma, v práci, v autobuse, v škole ... spustíš sociálnu sieť, na mobile alebo počítači a skontroluješ upozornenia, prípadne správy  a potom skroluješ, skroluješ, skroluješ. 

Tisíce nepotrebných informácií ktoré sú rozdelené do viacerých skupín, ako tie čo ma zaujímajú ale nič mi nedajú, ktoré ma zaujímajú ale sú príliš dlhé si ich čítať, alebo tie čo ma nezaujímajú a mohli by mi niečo dať. Keďže sa mi to stáva čoraz častejšou dennou rutinou kritizovať všetko okolo, od politiky, pomeroch v meste, až po žalostenie nad tým, že sa ľudom nechce už ani v krčme stretávať. Prišlo mi teda ako prirodzené tieto absurdnosti zdieľať aj s vami, ako sprievodca týmto svetom hovadismu.  Samozrejme bez zbytočného pomenovania alebo kritizovania, možno s dávkou humoru, sa pozrieť na veci ktoré sa nás dotýkajú.

Keďže pochádzam zo Zlatých Moraviec, čaká Vás aj nepravidelná rubrika Čo nové v Zlatých Moravciach. Práve s touto rubrikou by som rád odštartoval moje rozprávania a v ktorej by som sa rád vyhol humoristom z mestského zastupiteľstva a politikárčeniu.      

 

Čo nové v Zlatých Moravciach – Informačná kancelária

 

Zlaté Moravce už nie sú len malé kľudné mestečko. V poslednom čase som si všimol radikálnu zmenu ktorú môžeme sledovať na každom kroku, stačí sa len prejsť mestom od železničnej stanice až po horný kostol. Nedávno som takú prechádzku obetoval, priamo v špičke počas pracovného týždňa  okolo 09:00 ráno. Doprava nekľudná, všade mláky z práve rozpusteného snehu, všetci nervózni. Mesto je šedé a neviem čo sa s ním stalo, keďže ráno vidieť všade len dôchodcov, a mamičky na materskej. Mladých nieto, aj napriek tomu že majú decká polročné prázdniny, zrejme vyspávajú, vravel som si. Na druhej strane sa bojím, že nadobro všetci mladý z mesta poutekali a už sa nevrátia, respektíve možno všetci nasadajú do áut, idu do nejakého obchoďáku nakúpiť a vracajú sa šťastný domov. Pomer áut a peších sa nenormálne zmenil a premávku aj cesty valcuje neustála masa áut. Všimol som si ďalší fakt. Neviem či v Topoľčiankach autá množia, ale kedykoľvek sa pozriem z kruháča na továrenskú ulicu, tak nič iné nevidím len radu vrčiacich áut prichádzajúcich od priemyselného parku. Človek by si povedal, že v tom kotly mihajúcich sa ľudí, bicyklov, automobilov a nákupných tašiek potrebujete nejaký svetlí bod, nejaký kompas, ktorý vás dokáže navigovať na ten správny smer.

A tu konečne po strastiplnej ceste už takmer pred cieľom, priamo v historickom centre, zazrieš tvoju vysnenú búdku Informačná kancelária, no keď podídeš bližšie zistíš, že búdka nejaví známky života. Informačná kancelária v Zlatých Moravciach fungovala najskôr v búdke pri moraveckej sadke, no nepamätám si žeby tam bývali rady, respektíve som mal z nej aj tam pocit že nefunguje. Po presťahovaní do nových priestorov na námestí (neviem čo sa stalo zo starou búdkou a prečo ju mesto potom neprenajalo na nejaký zmysluplnejší účel), fungovala nejakých pár mesiacov a už je opäť zatvorená. Normálne som sa túto zarmucujúcu správu dozvedel a hneď som ju musel overiť. Je to tak! V okolí búdky niet ani živej duše. A ja sa pýtam, že či to nie je aj tak lepšie? Či nebude lepšie keď vám informácie poskytnú radšej o pár metrov ďalej v múzeu, kde si popritom môžete pokúpiť pamätné mince, pohľadnice a turistické mapy. Či mesto a ďalšie organizácie neušetria keď nebudú zbytočne zamestnávať ľudí, ktorý by našli uplatnenie v niektorej inej oveľa prospešnejšej činnosti.

Župný dom je v katastrofálnom stave a na náučnú prehliadku môžeme ísť akurát do reštaurácie umiestnenej na jeho prízemí. Mauzóleum rodiny Migazzi potrebuje v najbližšej dobe finančnú injekciu, inak sa bude za nás hanbiť aj nebohý pán gróf a to nehovorím o stave parku, rozpadnutých lavičkách a džungli v jeho areáli. O multifunkčnom kaštieli v ktorom je všetko možné len nie história (všetka česť múzeu), v ktorom sme po novom spravili aj kino a kde postupne snáď pribudne aj mekáč, prípadne nejaké zábavné centrum, ktoré zdemoluje ešte viac túto kultúrnu pamiatku. Na toto všetko poukazovať v informačnom centre a týmto všetkým sa pýšiť, sa mi zdá viac než zbytočné, keďže si už objekty nevážia ani domáci a už vôbec na ne neprilákame turistov. Týmto pádom je funkčnosť informačnej kancelárie absolútne zbytočná a mesto by radšej mohlo z ušetrených, prípadne zarobených peňazí z jej prenájmu, podporiť vyššie uvedené kultúrne pamiatky pred ich kolapsom.       

 

                

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?