Keď šťastie vidíš cez plot

Autor: Zdeno Košút | 26.2.2017 o 19:17 | (upravené 27.2.2017 o 17:42) Karma článku: 2,81 | Prečítané:  419x

Sused má určite lepšiu prácu ako ty, kamarát ma lepšie auto ako ty, alebo nejaký známy viacej peňazí, šťastia... všetko lepšie tam, kde nie si ty.

Kde sa pozrieš samý úspech. Ľudia sa radi chvália s métami ktoré dosiahli, možno veľakrát náhodne, alebo sa len dobre narodili a ty si hovoríš, žeby si tiež potreboval ten malí kúsok šťastia, ktorý by si samozrejme dokázal zúročiť. A ty sedíš nad pivom a myslíš na nepríjemného šéfa, ktorý ťa čaká v pondelok práci, na výdavky ktoré musíš každý mesiac odvádzať (ako inak zlodejom), na manželku ktorá ťa už po tých rokoch nebaví, skrátka, všetko by mohlo byť lepšie ako je teraz. Viem, viem, už ako by som videl komenty hejterov „každý je strojcom vlastného šťastia“ alebo „musíš makať aby si dosiahol úspech“ a tak podobne. To všetko viem a nemusíte ma na to upozorňovať, o to fakt nejde. Neviem žiadny recept na úspech, viacerý uvádzajú, že niečomu sa tak urputnej a detailne venovali, že nakoniec sa dostali z červených, do zelených čísel a ich úspech rástol. Často máme veľké oči a neuvedomujeme si tie tisíce jedincov, ktorý pohoria rovnako ako mi, aj napriek detailnej a ťažkej práci, ktorá by mala viesť k úspechu.

Byť šťastný a vyrovnaný je v tejto dobe dosť ojedinelý zjav, i keď ho vidíme pravidelne na ulici, na posedeniach s priateľmi a na sociálnych sieťach. Všetci sa vystatujú a ukazujú aký majú šťastný život, práca ich netrápi, chodia po dovolenkách, kupujú si nové autá, majú ideálne vzťahy a svoje šťastne bezstarostné tváre ukazujú pravidelne v profilovkách. A potom je tu druhá skupina ľudí, tí ktorý sa od rána ľutujú a sťažujú na všetko. Veľa krát sa ocitneš na posedení s niekým, ktorý sa ti zrazu zdôverí s problémami, pri ktorých si povieš, že tie tvoje nestoja ani za reč. A ty si práve jeho vo svoje hlave považoval za úplne najsamlepšieho, šťastného a bezproblémového človeka. 

Ďalšiu úroveň dobre vidieť pri nákupných centrách. V bežnú nedeľu poobede, už málokedy nájdete šťastnú rodinku prechádzajúcu sa po meste a pýtaš sa, kde sú všetci tí ľudia? Stačí ale na chvíľu skočiť niekam do hypermarketu, alebo nákupného centra a vieš už odpoveď. Či už rodinky, mladé páry, alebo pubertiaci, sa čo najlepšie štýlovo nahodia a idú sa do nákupných centier premávať. V konečnom dôsledku, sa idú ukazovať v tom najlepšom svetle, i keď v podstate len očumujú výklady a tovar, ktorý je veľakrát mimo ich peňaženku. Koľko z nás napadne otázka, keď vidia pri vedľajšej pokladni v hypermarkete, ťažko sa nesúci pás s množstvom nákupu a nad ním vysmiaty manželský pár, ktorý platí stovkami, že kde na to berú a na čo sú im vlastne tie množstva potravín a blbostí? Premeriam si tých ľudí a koľkokrát to viem celkom dobre odhadnúť, že chlap zarába ťažko v zahraničí, kým žienka sa stará o decká a dom tu na Slovensku a potom šťastne idú utrácať manželove zahraničné zárobky, pohybujúce sa v tisícoch. Rovnako ako funguje zaujímavá nákupná turistika, však prečo si neisť okoreniť fádny život a nakúpiť ten istý tovar do druhého mesta, veď tu to už poznáš a otravuje ťa to a chceš zmeniť prostredie.

Pochádzam z malého mestečka, ale už aj k nám dorazil jav nabúchaného, prehnane voňajúceho chlapa s bavorákom a nahodenej žienky, ktorá ako keby vyšla zo salónu, so sexy postavičkou a šteklami, ktorý si šťastne nakupujú, aby si mohli krásny tovar odniesť do svojho skromného domova. Kde tí ľudia žijú a z čoho si tak žijú, si netrúfam odhadnúť, ale bežnému našincovi, ktorý si tlačí košík podľa zoznamu za 10 euri, toto pripadá ako urážka.

Šťastie, bohatstvo a slávu, často objavuješ vo svojom okolí a možno prirodzená vlastnosť človeka v tebe, automaticky spúšťa pud závisti a nespravodlivosti. Chceš zopakovať úspech toho druhého, no nemáš návody a na rovnakom fóre, sa už druhý krát zarobiť nedá. Veľakrát sa sťažuješ na málo príležitostí, alebo je hlavným strojcom neúspechu tvoj strach pustiť sa do niečoho, prípadne pasivita a lenivosť opustiť komfortnú zónu. „A je to vôbec šťastie?“, povieš si, možno oni majú sto krát menej. Veď máš doma milujúcu manželku, i keď sa občas hádate, máš prácu ktorá ťa uživí, i keď je možno niekedy náročná a nebaví ťa, máš dokonca aj auto, i keď občas niekde postojí a možno máš ešte oveľa viac, len si to neuvedomuješ. Treba si povedať, že keď je šťastie všade tam kde ja nie som, možno to isté si povedia ostatný ľudia, keď ťa vidia kráčať bezstarostne z práce domov a oni do nej práve vchádzajú. Viem, predstavoval si si to inak, ale vždy to môžeš ešte zmeniť.                      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?